Hoppa till innehåll

Gosedjursorkesterns jam i barnens skyltfönster

Dockteaterkonstnären Pia Kalenius har skapat en gosedjursorkester i barnens skyltfönster i Konserthuset. Djuren har svepts med av musiken och orkestern är helt vild! Fönstret bjuder på mycket att se och många detaljer från olika instrument till djurfigurer och noter. Vad månne gosedjuren spelar? Hela familjen kan beundra musicerandet i skyltfönstret på Aningaisgatans sida av Konserthuset. Installationen heter Jam på vinden, och kan ses av var och en som går förbi fönstret.

”Jag har samlat, tiggt och köpt begagnade instrument, möbler och också nallarna som är grunden för alla musikvarelser. Sedan har jag gjort om nallarna till olika djur, gett dem bl.a. händer och ansiktsuttryck, färgat dem och lagt till hår. En del har även fått längre t.ex. ben och armar. Trots allt det här har jag försökt bevarade känslan i den ursprungliga nallen. Förutom den lilla nallens trumpet är alla instrument riktiga. Det kändes viktigt att så långt som möjligt använda verkliga instrument, det handlar ju Konserthuset. Jag ville ge berättelsen glädje, rörelse och stämning. Skapa en stund med känslan av musicerande tillsammans, och ett fönster som får personer i alla åldrar att bli glada, överraskade, att stanna och titta”, säger Kalenius.

Pia Kalenius är en dockteaterkonstnär från Åbo. Hon arbetar som frilans och resultatet av hennes jobb har visats på lokala och nationella scener i tiotals olika produktioner. Grunden för Kalenius arbete är upplevelse, mångsidighet och en insiktsfullt hantverk. Fullt ut och med känsla.