Jäähyväiset Turun konserttitalolle: Turun filharmoninen orkesteri kutsuu kaikki mukaan juhliin verkkokonsertin välityksellä!
Turun filharmoninen orkesteri jättää jäähyväiset 74 vuotta palvelleelle Turun konserttitalolle Oodi ilolle -konserteissa 7.–9.10.2026.
Konsertit ovat olleet puoli vuotta loppuunmyytyjä, mutta TFO:n vihoviimeinen ilta Aninkaistenmäellä on koettavissa myös suorana, maksuttomana verkkokonserttina perjantaina 9.10. klo 18 alkaen osoitteessa tfo.fi/tfo-live/. Konsertti jää myös tallennearkistoon myöhemmin katsottavaksi.
TFO kutsuu lähetyksen välityksellä kaikki musiikin ystävät mukaan historialliseen iltaan!
Turun konserttitalo on toiminut kaupungin musiikkielämän sydämenä ja TFO:n kotina vuodesta 1952 lähtien. Jäähyväisiltojen jälkeen orkesterin uusi koti on musiikkitalo Fuuga, joka avautuu yleisölle lokakuun lopussa.
”74 vuoteen mahtuu valtava määrä musiikkia, muistoja ja meille kaikille merkityksellisiä hetkiä. Kiitollisina menneistä vuosikymmenistä jätämme jäähyväiset Turun konserttitalolle Beethovenin sävelin, ja käännämme katseemme musiikkitalo Fuugan myötä alkavaan uuteen aikakauteen”, sanoo intendentti Nikke Isomöttönen.
Ylikapellimestari John Storgårdsin johtamissa illoissa soivat Ludwig van Beethovenin sinfonia nro 9 ”Oodi ilolle” ja Rodion Štšedrinin Preludi Beethovenin 9. sinfonialle. Solisteina laulavat Sonja Herranen, sopraano, Tuija Knihtilä, altto, Tuomas Katajala, tenori ja Tuomas Pursio, basso. Kuorona loistaa Chorus Cathedralis Aboensis, kuoromestarinaan Paavo Hyökki.
Beethovenin yhdeksännellä sinfonialla on yli 200-vuotisen historiansa aikana ollut suuri rooli kulttuurin, urheilun ja politiikan merkittävissä hetkissä; sen sävelin on surtu ja juhlittu ihmiskuntaa ja se on yksi maailman tunnetuimmista melodioista. Teos toimii jälleen yhden aikakauden merkkipaaluna soidessaan Turun konserttitalon jäähyväissinfoniana.